Hypotyreóza

Hypotyreóza

Hypotyreóza je onemocnění charakterizované sníženou funkcí štítné žlázy, respektive nedostatečnou produkcí hormonů štítné žlázy.

V důsledku nedostatku tyroxinu jsou následně narušeny všechny metabolické děje, na kterých se hormony štítné žlázy v organismu podílí.

Nejčastěji je nemoc způsobena autoimunitním zánětem štítné žlázy. U dětí bývá i vrozená v důsledku nedostatečného vývoje štítné žlázy. Dříve byl hlavní příčinou dlouhodobý nedostatek jódu.

Postihuje častěji ženy kolem padesáti let, ale objevuje se i u mladších. Při tomto onemocnění může být štítná žláza zvětšená, ale ve většině případů je naopak menší než normálně.

Léčba je založená na dlouhodobém podávání hormonů štítné žlázy.

Hypotyreóza - příznaky

únava, bušení srdce, příbytek tělesné hmotnosti, zimomřivost, vypadávání vlasů, nadměrná spavost, poruchy menstruačního cyklu, oteklé víčko, suchá kůže, otok, deprese, zpomalený tep, zhrubnutí hlasu, zácpa, lámavé nehty, lámavé vlasy, šupiny na kůži, nažloutlá kůže, pomalý růst ochlupení, pomalý růst nehtů, chrapot, plešatost, velký jazyk, hladký jazykČlánky na téma Hypotyreóza


Hypotyreóza patří do témat

Adresář

Poradna na téma Hypotyreóza

Diskuze na téma Hypotyreóza

 • 03.06.2012 14:06 štítná žláza

  Dobrý den,jsem po jednostranné operaci štítné žlázy,dg´E038Jiná určená hypotyreóza.Chtěla bych…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku